Dvodnevni međunarodni znanstveno-stručni skup „500 godina Flaciusa“, kojim se Sveučilište Jurja Dobrile u Puli uključilo u obilježavanje ove važne obljetnice, uspješno je zaključen dogovorom da će se "zatvaranje" u sljedećih mjesec dana iskoristiti za pripremu priloga za zbornik radova i zajedničkog istraživačkog projekta.

Nastavnici i studenti pulskog sveučilišta te kolege sa sveučilišta, instituta i muzeja u Labinu, Rijeci, Zadru, Zagrebu, stručnjaci iz Njemačke i Danske, predstavili su kroz interdisciplinarni i multiperspektivni pristup svoja istraživanja o životu i stvaralaštvu Matije Vlačića Ilirika u širem europskom kontekstu humanizma i reformacije, kao i mogućnosti valorizacije ostavštine istarskih reformatora kao suvremene europske baštine. S obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju, međunarodna konferencija održana je online, putem platforme BBB, a uz tridesetak izlagača, popratila ju je brojna publika iz Hrvatske i inozemstva.

Uz zajedničku fotografiju, pogledajte i video koji su studenti Kulture i turizma snimili o izložbi u Sveučilišnoj knjižnici, na kojoj ekskluzivno možete pogledati rijetka izdanja Matije Vlačića Ilirika, koja se inače čuvaju u trezoru:

Sažetke radova koji će uskoro biti objavljeni u zborniku skupa pročitajte u knjizi sažetaka:

O detaljima sa skupa pročitajte u ovotjednom izdanju studentskog bloga:

Skup je i izvrsno medijski popraćen te su ovom izvještaju priloženi i članci iz dnevnih glasila.

Prvi dan skupa:

• Glas_Istre-2020-11-27_str.36.pdf

Drugi dan skupa i izložba:

• Glas_Istre-2020-11-28_str.46-47.pdf

La Voce del Popolo