Radionicom o blagdanskim običajima...

Kako se blagdani slave u raznim tradicijama i državama, od Slovenije i Makedonije, Danske i Nizozemske, Rusije i Izraela, Turske i Nigerije, saznali su studentI Kulture i turizma na radionici o blagdanskim običajima, kojom su na zabavan i poučan način, sa svojim gostima i kolegama ispratili staru godinu. U sklopu kolegija Europski identitet i Kulturni identitet Hrvatske (nositeljice Nataše Urošević), tridesetak studenata prodiskutiralo je sličnosti i razlike u blagdanskim običajima raznih europskih naroda, usporedivši tradicije dočeka Nove godine u Rusiji i Ukrajini, Hanuke – židovskog blagdana svjetlosti, pravoslavnog Badnjaka u Makedoniji te kozmopolitskog obilježavanja Božića u Istanbulu.

Erasmus studentica Ilina Gjorgjievska govorila je o blagdanskim običajima u Makedoniji, gostujući predavač dr. Michaël Green sa Sveučilišta u Kopenhagenu predstavio je praznične tradicije u Nizozemskoj i Danskoj, Rusiji i Izraelu, uključujući i ukusne blagdanske delicije, dok je bivša studentica Kulture i turizma Bartola Mavrić, koja živi u Istanbulu, gdje završava i doktorski studij, govorila o kozmopolitskom ozračju božićnih sajmova u Istanbulu, gdje surađuje s kolegama iz cijeloga svijeta na volonterskim projektima darivanja najpotrebitijih. U diskusiji koja je uslijedila zaključili smo da sve te prebogate blagdanske tradicije uključuju nadu da će predstojeća godina biti bolja, mirnija, sigurnija i prosperitetnija od protekle, koja nas je ipak naučila puno o nama samima, natjeravši nas preispitivanje ključnih humanističkih vrijednosti koje nas povezuju i potrebe za suradnjom i solidarnošću. S tim porukama nade, naši gosti, nastavnici i studenti Kulture i turizma poželjeli su svima ugodne blagdane, sretan Božić, puno zdravlja, putovanja i novih poslovnih perspektiva u 2021.!

O atmosferi s radionice pročitajte i u posljednjem ovogodišnjem izdanju studentskog bloga:

Pogledajte i galeriju: