Projekt HEJDE: Predsjednik Hrvatskog...

E-publikacija H-Alter, prekjučer je objavila intervju s Hrvojem Zovkom, predsjednikom Hrvatskog novinarskog društva. Riječ je o trećem tekstu u nizu članaka pod nazivom "Javni dijalog o akademskom obrazovanju novinara", projekta koji financira Agencija za elektroničke medije, a koji je pridružena aktivnost međunarodnom znanstvenom institucionalnom projektu Visokoškolsko obrazovanje novinara u digitalnom okruženju (HEJDE).  Razgovor je, putem platforme za konferencijski poziv, sredinom lipnja vodila voditeljica HEJDE projekta, docentica Tijana Vukić s Fakulteta za interdisciplinarne, talijanske i kulturološke studije.

Zovko se zalaže za bolji status istraživačkog novinarstva u studijskim programima koji obrazuju novinare što je, smatra, postulat demokratskog društva, kao i za jaču političku i klasičnu edukaciju novinara s dodatnim predmetima kao što su povijest, sociologija i komunikacija. Novinarstvo vidi kao poziv i praksu, zanat koji se može naučiti u medijskim organizacijama. Iako podržava dodatno profesionalno školovanje novinara, smatra da visokoškolsko novinarsko i/ili srodno obrazovanje ne bi trebao biti uvjet za rad na poslovima novinara.

Pročitajte više

Sljedeći članak bit će objavljen u srpnju.